Béren kívüli juttatások Magyarországon – Ne hagyd ki a lehetőségeket!

A mai versenyképes munkaerőpiacon a munkáltatóknak egyre kreatívabb módszereket kell találniuk a tehetséges munkavállalók vonzására és megtartására. A béren kívüli juttatások kiváló eszközt jelentenek erre a célra. Ráadásul adózási szempontból is kedvezőbbek lehetnek a hagyományos bérnél.

Fedezzük fel, milyen izgalmas lehetőségek állnak a munkáltatók rendelkezésére Magyarországon!


A béren kívüli juttatások világa – Három fő kategória

A béren kívüli juttatásokat adózási szempontból három fő csoportba sorolhatjuk. Érdemes tisztában lenni a különbségekkel, hogy a munkáltató a legoptimálisabb megoldásokat választhassa.

1. Klasszikus béren kívüli juttatások (kedvezményes, 28%-os adóval):

Ezek a legnépszerűbb és legismertebb juttatások, amelyek után a munkáltatónak egy kedvezményes, 28%-os adót kell fizetnie.

  • SZÉP-kártya: A Széchenyi Pihenő Kártya igazi jolly joker, hiszen szabadidős, vendéglátási és szálláshely szolgáltatásokra használható fel. A munkáltató az év során meghatározott keretösszegig töltheti fel a kártya különböző alszámláit.
     
  • Iskolakezdési támogatás: Nagyszerű segítség a gyermeket nevelő szülők számára az iskolakezdés költségeinek enyhítésére. A munkáltató adhat támogatást tankönyvekre, felszerelésekre.
     
  • Helyi bérlet térítése: A munkába járás költségeinek részleges vagy teljes megtérítése nemcsak a munkavállalók számára jelentős segítség, hanem a munkáltató számára is vonzóvá teheti a pozíciót.


2. Egyes meghatározott juttatások (32%-os adóteherrel):

Ezek a juttatások valamivel magasabb, 32%-os adóteherrel járnak, de még így is kedvezőbbek lehetnek a bérnél.

  • Egészségpénztári és önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulás: A munkáltató által fizetett hozzájárulás nemcsak a munkavállaló egészségét és jövőjét támogatja, hanem adókedvezményt is jelenthet mindkét fél számára.
     
  • Céges telefon és laptop magánhasználata: Ha a munkavállaló a céges eszközeit magáncélra is használhatja, az egy értékes juttatás lehet.
     
  • Kulturális és sportrendezvények belépőjegyei: A munkavállalók kikapcsolódását és feltöltődését segítő juttatások, amelyek hozzájárulnak a jó hangulathoz és a csapatépítéshez.


3. Adómentes juttatások (100% kedvező adózás):

Ezek a juttatások a legkedvezőbbek, hiszen a munkáltatónak semmilyen adót nem kell utánuk fizetnie.

  • Lakhatási támogatás: Különösen a fiatal munkavállalók számára jelenthet nagy segítséget az albérleti költségekhez való hozzájárulás.
     
  • Munkahelyi étkeztetés: A munkáltató bizonyos keretek között adómentesen biztosíthat étkezési lehetőséget a dolgozói számára.
     
  • Céges egészségügyi szűrések: A prevenció fontosságát hangsúlyozva a munkáltató adómentesen biztosíthatja a dolgozók rendszeres egészségügyi szűréseit.
     
  • Kisösszegű ajándék évente egyszer: Egy bizonyos értékhatárig a munkáltató évente egyszer adhat adómentesen ajándékot a munkavállalójának.


Miért éri meg béren kívüli juttatást adni? A munkáltató szemszögéből

A béren kívüli juttatások bevezetése számos előnnyel jár a munkáltatók számára:

  • Adóelőnyök: A közterhek jelentősen alacsonyabbak lehetnek, mint a bér esetében, így a juttatások költséghatékonyabbak lehetnek.
     
  • Motiváltabb munkavállalók: A kiegészítő juttatások növelik a munkavállalói elégedettséget, lojalitást és ezáltal a termelékenységet.
     
  • Munkáltatói versenyképesség: A vonzó juttatási csomag segít a legjobb szakemberek vonzásában és a meglévő munkavállalók megtartásában, ami kulcsfontosságú a sikerhez.


TIPP a munkáltatóknak: Ha bizonytalan vagy a béren kívüli juttatások adózásával és a legmegfelelőbb konstrukció kiválasztásával kapcsolatban, fordulj hozzánk bizalommal! A Granswer Kft. könyvelőirodája segít megtalálni a céged számára legelőnyösebb megoldásokat.

Munkavállalóként te melyik béren kívüli juttatást tartanád a leghasznosabbnak?